Szkolenie : Podróże służbowe w 2025r., w tym zmiany w kilometrówce – nowelizacja ustawy o transporcie drogowym
Cena szkolenia obejmuje: dostęp do szkolenia online, autorskie materiały szkoleniowe, certyfikat uczestnictwa w szkoleniu dla każdego uczestnika. (Faktury „zw” dla sektora finansów publicznych po przesłaniu oświadczenia o zwolnieniu z VAT). Płatność do 14 dni po szkoleniu.
Zaufali nam :
Program szkolenia
- Definicja podróży służbowej i składniki kosztów podróży służbowych:
- definicja podróży służbowe,
- dopuszczalny czas trwania podróży służbowej,
- diety (wysokość, zasady rozliczania, “diety tranzytowe” itp.),
- koszty przejazdów i jazd miejscowych,
- koszty noclegów (zwrot faktycznie poniesionych wydatków, ryczałty, dokumentowanie),
- koszty leczenia w trakcie podróży służbowej,
- inne wydatki (rodzaje, dokumentowanie).
- Zasady ustalania przychodu pracowników i stosowania zwolnień z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, w przypadku podróży służbowych np.:
- określenie diet w kwotach wyższych niż wynikające z przepisów prawa (dokumentowanie, zasady zaliczania w ciężar kosztów, ustalenie przychodów pracownika),
- zwrot pracownikom faktycznie poniesionych przez nich wydatków na wyżywienie według rachunków,
- śniadania hotelowe,
- zwrot wydatków na jazdy miejscowe (wynajęcie samochodu przez pracownika, taksówki itp.),zwrot kosztów noclegów w wysokości przekraczającej limity ustalone przepisami prawa,
- wydatki reprezentacyjne poniesione przez pracownika w trakcie podróży służbowej (obiady z kontrahentami, bilety na imprezy kulturalne i sportowe itp.).
- Podróże służbowe a wyjazdy pracowników w celach szkoleniowych (dokształcanie w formach szkolnych i pozaszkolnych) – różnice w rozliczeniach podatkowych (koszty uzyskania przychodów, zasady stosowania zwolnień z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych).
- Wydatki na ubezpieczenie pracowników w trakcie podróży służbowej:
- zasady zaliczania do kosztów podatkowych,
- zasady ustalania przychodów pracownikom.
- Delegacje pracowników, osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło, menedżerów, właścicieli firm, członków zarządu, rad nadzorczych i komisji rewizyjnych – różnice w rozliczeniach podatkowych:
- koszty uzyskania przychodów,
- zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych,
- zwolnienia z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.
- Pracownicy „mobilni” (kierowcy, przedstawiciele handlowi, pracownicy budowlani itp.) – zasady opodatkowania świadczeń z tytułu podróży.
- Koszty uzyskania przychodów u pracodawcy, zleceniodawcy itp. z tytułu rozliczania podróży służbowych.
- Rozliczanie podróży służbowych na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług (np. przypadki kiedy wystąpi import usług, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów itp.).
- Obowiązek składania PIT – 11 w przypadku nieodpłatnych świadczeń dla kontrahentów oraz sytuacje, w których firmy nie muszą składać tych informacji.
- Używanie przez pracowników, zleceniobiorców, menedżerów, członków zarządu, członków rad nadzorczych itp. samochodów prywatnych w jazdach miejscowych i podróżach służbowych np.:
- kwoty zaliczane do kosztów uzyskania przychodów (zasady dokumentowania, rodzaje wydatków itp.),
- zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych,
- ryczałty w jazdach miejscowych,
- ewidencja przebiegu pojazdu,
- opłaty parkingowe i za przejazdy autostradami.
- zmiany w kilometrówce w 2023r.
- Wykorzystywanie samochodów służbowych do prywatnych celów pracowników:
- zasady ustalania przychodów pracownikom oraz stosowania zwolnienia z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych,
- zaliczanie wydatków do kosztów podatkowych,
- rozliczenia na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług.
- Podróż służbowa odbywana samochodem stanowiącym własność pracodawcy:
- kwoty zaliczane do kosztów uzyskania przychodów (zasady dokumentowania),
- kwoty zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (zasady dokumentowania).
- Najem samochodów w ramach zagranicznych podróży służbowych, skutki w zakresie obowiązku poboru podatku u źródła przez polskich płatników.
- Zasady poboru podatku u źródła w przypadku zakupu biletów lotniczych od zagranicznych przedsiębiorstw żeglugi powietrznej.
- Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym umożliwiająca zwrot pracownikom kosztów używania do celów służbowych samochodów prywatnych z napędem elektrycznym, hybrydowym i napędzanych wodorem:
- brak regulacji w obecnie obowiązującym rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. kwestii zwrotu pracownikom kosztów poniesionych w trakcie wykonywania przez nich czynności służbowych samochodami prywatnymi z napędem alternatywnym,
- definicja napędu alternatywnego,
- zwrot pracownikom kosztów używania do celów służbowych samochodów prywatnych z napędem elektrycznym, hybrydowym i napędzanych wodorem lub innym alternatywnym rozwiązaniem.
- Odpowiedzi na pytania uczestników
Informacje organizacyjne:
- szkolenie będzie zorganizowane jako webinarium w formule online na platformie ClickMeeting. Aby wziąć udział w szkoleniu wystarczy korzystać z komputera (smartfona) z dostępem do internetu oraz z aktualną przeglądarką internetową;
- dzień przed szkoleniem otrzymają Państwo od nas emaila wysłanego z platformy ClickMeeting z niezbędnymi informacjami do zalogowania się na platformę szkoleniową oraz linkami do materiałów szkoleniowych;
- w trakcie szkolenia można na czacie zadawać pytania prowadzącemu, obsługa jest łatwa (intuicyjna).